Nichicon UKL1HR33MDDANATD
UKL1HR33MDDANATD picture photo
Mfg. Part Number
UKL1HR33MDDANATD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UKL1HR33MDDANATD.pdf
Availability of UKL1HR33MDDANATD
QUANTITY
UKL1HR33MDDANATD Order Process
Ship out your order
Specifications of UKL1HR33MDDANATD
Internal Part NumberEIS-UKL1HR33MDDANATD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKL
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UKL1HR33MDDANATD
Related LinksUKL1HR33, UKL1HR33MDDANATD Datasheet, Nichicon Distributor
UKL1HR33MDDANATD Details Description
Related parts for UKL1HR33MDDANATD
RES 200 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2MM VERT T/H datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 68POS T/H KEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 25V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
45 POS MALE 90 DEG CONN datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 5POS GOLD datasheet.pdf