Sullins Connector Solutions EBC15DPMI
EBC15DPMI picture photo
Mfg. Part Number
EBC15DPMI
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS .100"
Datasheet Download
EBC15DPMI.pdf
Availability of EBC15DPMI
QUANTITY
EBC15DPMI Order Process
Ship out your order
Specifications of EBC15DPMI
Internal Part NumberEIS-EBC15DPMI
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationWire Wrap
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeHairpin Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EBC15DPMI
Related LinksEBC1, EBC15DPMI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EBC15DPMI Details Description
Related parts for EBC15DPMI
FIXED IND 15UH 3.2A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 5' ORANGE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 39 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14 OHM 1% 20W datasheet.pdf