Vishay/Dale RWR81S4490BRB12
RWR81S4490BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4490BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 449 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4490BRB12.pdf
Availability of RWR81S4490BRB12
QUANTITY
RWR81S4490BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4490BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4490BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)449
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4490BRB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4490BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4490BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S4490BRB12
BATTERY LITH 3.6V AA W/LEADS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH/LPDRAM 1.5GBIT 130VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 4.1A 39 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
32-HOLE INSULATED PANEL datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf