Vishay/Dale RWR81S4640FRS73
RWR81S4640FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4640FRS73
Brief Description
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4640FRS73.pdf
Availability of RWR81S4640FRS73
QUANTITY
RWR81S4640FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4640FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S4640FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4640FRS73
Related LinksRWR81S4, RWR81S4640FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4640FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S4640FRS73
VARISTOR 3.7V 100A 1206 datasheet.pdf
LED PNL MT 9MM 6V BLACK YELLOW datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A LONG LATCH datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/3V 10DFN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC FPGA 317 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf