Vishay/Dale RWR81S4640FSS70
RWR81S4640FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4640FSS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4640FSS70.pdf
Availability of RWR81S4640FSS70
QUANTITY
RWR81S4640FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4640FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S4640FSS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)464
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4640FSS70
Related LinksRWR81S4, RWR81S4640FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4640FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S4640FSS70
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.1A DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V JB 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
EVAL BOARD QUAD ANALOG SW datasheet.pdf
MISCELLANEOUS MOLDED datasheet.pdf
M804 20C 20#20HD SKT RECP THRD datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo CODEC with 5 Channel I/P Multiplexer IC datasheet.pdf