Vishay/Dale RWR81S47R5FSS70
RWR81S47R5FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S47R5FSS70
Brief Description
RES 47.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S47R5FSS70.pdf
Availability of RWR81S47R5FSS70
QUANTITY
RWR81S47R5FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S47R5FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S47R5FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S47R5FSS70
Related LinksRWR81S4, RWR81S47R5FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S47R5FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S47R5FSS70
BATTERY NICAD PACK 2.4V 1200MAH datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 2POS datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A datasheet.pdf
FIXED IND 252UH 440MA 900 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf