Vishay/Dale RWR81S48R7FSRSL
RWR81S48R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S48R7FSRSL
Brief Description
RES 48.7 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S48R7FSRSL.pdf
Availability of RWR81S48R7FSRSL
QUANTITY
RWR81S48R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S48R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S48R7FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S48R7FSRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S48R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S48R7FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S48R7FSRSL
IC OTP 8MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL SIDE 40KHZ datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.18X1MM 4.7" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8VSP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4.5MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 38 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf