Vishay/Dale RWR81S4R48DRBSL
RWR81S4R48DRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R48DRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.48 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R48DRBSL.pdf
Availability of RWR81S4R48DRBSL
QUANTITY
RWR81S4R48DRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R48DRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R48DRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.48
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R48DRBSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R48DRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R48DRBSL Details Description
Related parts for RWR81S4R48DRBSL
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DETECT/REG 400MA 5.0V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
OSC MEMS 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 26POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 750 OHM 5% 50W datasheet.pdf
PANEL TOUCH SCREEN TFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf