Vishay/Dale RWR81S4R53FRS73
RWR81S4R53FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R53FRS73
Brief Description
RES 4.53 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R53FRS73.pdf
Availability of RWR81S4R53FRS73
QUANTITY
RWR81S4R53FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R53FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R53FRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.53
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R53FRS73
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R53FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R53FRS73 Details Description
Related parts for RWR81S4R53FRS73
FIXED IND 150UH 1.7A 239.2 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 10A ADJ OUT datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 70MA 1.3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 37POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf