Vishay/Dale RWR81S4R64FRBSL
RWR81S4R64FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R64FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R64FRBSL.pdf
Availability of RWR81S4R64FRBSL
QUANTITY
RWR81S4R64FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R64FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R64FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R64FRBSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R64FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R64FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S4R64FRBSL
IC MCU 8BIT 1KB OTP 18DIP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 90mA 16-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-3 datasheet.pdf
TRAY KITTING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 6POS datasheet.pdf
WIREWAY 45 DEG STEEL 6X6" GREY datasheet.pdf
TRACER 1 3/4" BLACK W/WHITE 30' datasheet.pdf
RES CHAS MNT 95.3 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES SMD 65.7K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf