Vishay/Dale RWR81S4R64FRBSL
RWR81S4R64FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R64FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.64 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R64FRBSL.pdf
Availability of RWR81S4R64FRBSL
QUANTITY
RWR81S4R64FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R64FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R64FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.64
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R64FRBSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R64FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R64FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S4R64FRBSL
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 30NS 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 5.2A 9.6 MOHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517HBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 140V DO213AB datasheet.pdf