Vishay/Dale RWR81S4R70DSRSL
RWR81S4R70DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R70DSRSL
Brief Description
RES 4.7 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R70DSRSL.pdf
Availability of RWR81S4R70DSRSL
QUANTITY
RWR81S4R70DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R70DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R70DSRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R70DSRSL
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R70DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R70DSRSL Details Description
Related parts for RWR81S4R70DSRSL
RES 1.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 220.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM DUAL W/LATCH 16POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 64KSPS 20-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 220POS 8ROW STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf