Vishay/Dale RWR81S4R75FSS73
RWR81S4R75FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R75FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R75FSS73.pdf
Availability of RWR81S4R75FSS73
QUANTITY
RWR81S4R75FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R75FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R75FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R75FSS73
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R75FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R75FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S4R75FSS73
JACK .015-.021".140"L SLD MNT AU datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 240V datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3-50' RED datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf