Vishay/Dale RWR81S4R99FRB12
RWR81S4R99FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S4R99FRB12
Brief Description
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S4R99FRB12.pdf
Availability of RWR81S4R99FRB12
QUANTITY
RWR81S4R99FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S4R99FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S4R99FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S4R99FRB12
Related LinksRWR81S4, RWR81S4R99FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S4R99FRB12 Details Description
Related parts for RWR81S4R99FRB12
FIXED IND 270NH 520MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 139 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf