Vishay/Dale RWR81S5110BRB12
RWR81S5110BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5110BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5110BRB12.pdf
Availability of RWR81S5110BRB12
QUANTITY
RWR81S5110BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5110BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5110BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5110BRB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5110BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5110BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S5110BRB12
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY 80PS 2ROW STAG AU datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP6T datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf