Vishay/Dale RWR81S5110BRB12
RWR81S5110BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5110BRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 511 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5110BRB12.pdf
Availability of RWR81S5110BRB12
QUANTITY
RWR81S5110BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5110BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5110BRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5110BRB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5110BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5110BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S5110BRB12
FIXED IND 820UH 81MA 15.1 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
SHIPPER ESD SMALL 4-1/2X3-3/4X1 datasheet.pdf
HEATSINK 29X29X7.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS SDL R/A AU datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 2 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf