Vishay/Dale RWR81S5110FMS70
RWR81S5110FMS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5110FMS70
Brief Description
RES 511 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5110FMS70.pdf
Availability of RWR81S5110FMS70
QUANTITY
RWR81S5110FMS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5110FMS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S5110FMS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5110FMS70
Related LinksRWR81S5, RWR81S5110FMS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5110FMS70 Details Description
Related parts for RWR81S5110FMS70
THERMISTOR NTC 680 OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER VH SIDE 6POS 3.96MM datasheet.pdf
RELAY 120VAC @ 25A SS DC NORM CL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 10ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 10.1 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf