Vishay/Dale RWR81S5110FSS73
RWR81S5110FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5110FSS73
Brief Description
RES 511 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5110FSS73.pdf
Availability of RWR81S5110FSS73
QUANTITY
RWR81S5110FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5110FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S5110FSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5110FSS73
Related LinksRWR81S5, RWR81S5110FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5110FSS73 Details Description
Related parts for RWR81S5110FSS73
RES SMD 26.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 5% 3W 6028 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
SMA PNL MNT FLANGE JACK .085 datasheet.pdf
TSM HIGH STRENGTH DISC 3" A VFN datasheet.pdf