Sullins Connector Solutions PXC21SAAN
PXC21SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PXC21SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 21POS.100 SGL
Datasheet Download
PXC21SAAN.pdf
Availability of PXC21SAAN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PXC21SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC21SAAN
Internal Part NumberEIS-PXC21SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions21
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC21SAAN
Related LinksPXC2, PXC21SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PXC21SAAN Details Description
Related parts for PXC21SAAN
IC OPAMP GP 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-TX datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7A DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf