Vishay/Dale RWR81S51R1FPBSL
RWR81S51R1FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S51R1FPBSL
Brief Description
RES 51.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S51R1FPBSL.pdf
Availability of RWR81S51R1FPBSL
QUANTITY
RWR81S51R1FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S51R1FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S51R1FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S51R1FPBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S51R1FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S51R1FPBSL Details Description
Related parts for RWR81S51R1FPBSL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
UDOC FLASH DISK 512MB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.25A SYNC SOT23 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 800MA 60 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 32 AWG 100 FT BR datasheet.pdf