Vishay/Dale RWR81S5300BRBSL
RWR81S5300BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5300BRBSL
Brief Description
RES 530 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5300BRBSL.pdf
Availability of RWR81S5300BRBSL
QUANTITY
RWR81S5300BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5300BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5300BRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)530
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5300BRBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5300BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5300BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S5300BRBSL
CAP FILM 0.62UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CONTROLLER SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SC73 datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 5W SMBG datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf