Vishay/Dale RWR81S53R9BSB12
RWR81S53R9BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S53R9BSB12
Brief Description
RES 53.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S53R9BSB12.pdf
Availability of RWR81S53R9BSB12
QUANTITY
RWR81S53R9BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S53R9BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S53R9BSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S53R9BSB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S53R9BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S53R9BSB12 Details Description
Related parts for RWR81S53R9BSB12
JUMPER-H2730TR/C2016G/X 10" datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
VARISTOR 35.1V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
68648-28-CUSTOMER HDR datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf