Vishay/Dale RWR81S5420BRRSL
RWR81S5420BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5420BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 542 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5420BRRSL.pdf
Availability of RWR81S5420BRRSL
QUANTITY
RWR81S5420BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5420BRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5420BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)542
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5420BRRSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5420BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5420BRRSL Details Description
Related parts for RWR81S5420BRRSL
CONN HEADER 68POS .100 DL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 54.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
SMT HDR datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf