Vishay/Dale RWR81S5490BSBSL
RWR81S5490BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5490BSBSL
Brief Description
RES 549 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5490BSBSL.pdf
Availability of RWR81S5490BSBSL
QUANTITY
RWR81S5490BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5490BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5490BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5490BSBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5490BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5490BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S5490BSBSL
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 12DFN datasheet.pdf
SENSOR PRES 1BAR GAUG 5V SIP datasheet.pdf
CONN RCPT DUST CAP SIZE 12 datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 402K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf