Vishay/Dale RWR81S5620BRB12
RWR81S5620BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5620BRB12
Brief Description
RES 562 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5620BRB12.pdf
Availability of RWR81S5620BRB12
QUANTITY
RWR81S5620BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5620BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5620BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)562
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5620BRB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5620BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5620BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S5620BRB12
EMITTER IR 900NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 15POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POLARIZING KEY datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
TM3686M016DHBA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A D2PAK-7 datasheet.pdf
STD POLY MOLDED PARTS datasheet.pdf
MULTIMODE COUPLER .5M datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf