Vishay/Dale RWR81S56R2BSS73
RWR81S56R2BSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S56R2BSS73
Brief Description
RES 56.2 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S56R2BSS73.pdf
Availability of RWR81S56R2BSS73
QUANTITY
RWR81S56R2BSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S56R2BSS73
Internal Part NumberEIS-RWR81S56R2BSS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S56R2BSS73
Related LinksRWR81S5, RWR81S56R2BSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S56R2BSS73 Details Description
Related parts for RWR81S56R2BSS73
IC ADC 8BIT MPU COMP 18-DIP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV NP0 1808 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 1% 5W datasheet.pdf
FERRITE CORE RM 1.8UH N48 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 390UF 15V AXIAL datasheet.pdf