Vishay/Dale RWR81S5760BSBSL
RWR81S5760BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5760BSBSL
Brief Description
RES 576 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5760BSBSL.pdf
Availability of RWR81S5760BSBSL
QUANTITY
RWR81S5760BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5760BSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5760BSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5760BSBSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5760BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5760BSBSL Details Description
Related parts for RWR81S5760BSBSL
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS .050" STR PCB datasheet.pdf
GUIDE RAILS ICV datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC REG FLYBACK INV ISO TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf