Vishay/Dale RWR81S5900BRB12
RWR81S5900BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5900BRB12
Brief Description
RES 590 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5900BRB12.pdf
Availability of RWR81S5900BRB12
QUANTITY
RWR81S5900BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5900BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5900BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)590
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5900BRB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5900BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5900BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S5900BRB12
OPTOISOLATOR 1KV TRANS TO72-4 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V 0.2A USPN4 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN +/-15V datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO15 datasheet.pdf
RES SMD 9.76M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SLEEVING FIBERGLASS NATURAL 100' datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220AB datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF57 ACCESSORY datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 123MA 3.1 OHM datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf