Vishay/Dale RWR81S5R10FSRSL
RWR81S5R10FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R10FSRSL
Brief Description
RES 5.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R10FSRSL.pdf
Availability of RWR81S5R10FSRSL
QUANTITY
RWR81S5R10FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R10FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R10FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R10FSRSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R10FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R10FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S5R10FSRSL
RES 232K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BATT PACK 3.6V 4/5A 1900MAH NIMH datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
OSC XO 27.648MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.95A 30 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 38.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf