Vishay/Dale RWR81S5R23FSB12
RWR81S5R23FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R23FSB12
Brief Description
RES 5.23 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R23FSB12.pdf
Availability of RWR81S5R23FSB12
QUANTITY
RWR81S5R23FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R23FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R23FSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R23FSB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R23FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R23FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S5R23FSB12
CONN ASSORTMENT BOX DIN TYPE datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
POWER CONNECT COMPACT PCI APP FE datasheet.pdf
TOOL CRIMP MANUAL 14-16AWG DF22 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CTV 61C 61#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf