Vishay/Dale RWR81S5R23FSB12
RWR81S5R23FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R23FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.23 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R23FSB12.pdf
Availability of RWR81S5R23FSB12
QUANTITY
RWR81S5R23FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R23FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R23FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.23
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R23FSB12
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R23FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R23FSB12 Details Description
Related parts for RWR81S5R23FSB12
CONN SOCKET SIP 32POS GOLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POT DGTL 5K DUAL 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 604 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LS 5.08/03/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
SR6B6K21 datasheet.pdf
26500 3C 3#20 P BY PLUG WC datasheet.pdf
70V N-channel enhancement mode MOSFET IC datasheet.pdf