Vishay/Dale RWR81S5R62FSRSL
RWR81S5R62FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S5R62FSRSL
Brief Description
RES 5.62 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S5R62FSRSL.pdf
Availability of RWR81S5R62FSRSL
QUANTITY
RWR81S5R62FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S5R62FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S5R62FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S5R62FSRSL
Related LinksRWR81S5, RWR81S5R62FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S5R62FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S5R62FSRSL
CAP FILM 0.027UF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 33 OHM 6SIP datasheet.pdf
DMM AC/DC CLAMP-ON datasheet.pdf
CAP CER 30PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
SCR FAST SW 400A 600V TO-200AB datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 120W datasheet.pdf