Vishay/Dale RWR81S65R7BSB12
RWR81S65R7BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S65R7BSB12
Brief Description
RES 65.7 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S65R7BSB12.pdf
Availability of RWR81S65R7BSB12
QUANTITY
RWR81S65R7BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S65R7BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S65R7BSB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)65.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)