Vishay/Dale RWR81S66R5FRS70
RWR81S66R5FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S66R5FRS70
Brief Description
RES 66.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S66R5FRS70.pdf
Availability of RWR81S66R5FRS70
QUANTITY
RWR81S66R5FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S66R5FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S66R5FRS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S66R5FRS70
Related LinksRWR81S6, RWR81S66R5FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S66R5FRS70 Details Description
Related parts for RWR81S66R5FRS70
RES SMD 68K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 5DSBGA datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 200V CHAS datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 200MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 500K GATES 512KB 484-BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET BGA 388POS GOLD datasheet.pdf