Vishay/Dale RWR81S6730DSRSL
RWR81S6730DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6730DSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 673 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6730DSRSL.pdf
Availability of RWR81S6730DSRSL
QUANTITY
RWR81S6730DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6730DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S6730DSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)673
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6730DSRSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S6730DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6730DSRSL Details Description
Related parts for RWR81S6730DSRSL
CABLE D-SUB-HMU37H/AE37M/HMU37H datasheet.pdf
BIT SET ASSORTED W/HOLDER 12PC datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
I/O MODULE 10 TERMINALS datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf