Vishay/Dale RWR81S67R3BSRSL
RWR81S67R3BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S67R3BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 67.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S67R3BSRSL.pdf
Availability of RWR81S67R3BSRSL
QUANTITY
RWR81S67R3BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S67R3BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S67R3BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)67.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S67R3BSRSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S67R3BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S67R3BSRSL Details Description
Related parts for RWR81S67R3BSRSL
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM 2W 92MM ROUND datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
ANT & COVER 2.4/5G 12/15DBI datasheet.pdf
RES 90K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 273MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE II datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf