Vishay/Dale RWR81S68R0FRRSL
RWR81S68R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S68R0FRRSL
Brief Description
RES 68 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S68R0FRRSL.pdf
Availability of RWR81S68R0FRRSL
QUANTITY
RWR81S68R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S68R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S68R0FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S68R0FRRSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S68R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S68R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR81S68R0FRRSL
CONN SMB PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 5POS OR datasheet.pdf
IC DUAL GP DIFF COMPARATR 8-SOIC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.18A SOT563F datasheet.pdf
Connector Receptacle Firewire (IEEE 1394) 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR KXR94-2353 datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf