Vishay/Dale RWR81S68R1FSBSL
RWR81S68R1FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S68R1FSBSL
Brief Description
RES 68.1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S68R1FSBSL.pdf
Availability of RWR81S68R1FSBSL
QUANTITY
RWR81S68R1FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S68R1FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S68R1FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S68R1FSBSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S68R1FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S68R1FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S68R1FSBSL
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 1/2W 10 OHM 5% datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 11POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 16.5VC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IMPACT DC 5X10 85OHM OPEN SN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf