Vishay/Dale RWR81S6R04FSRSL
RWR81S6R04FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R04FSRSL
Brief Description
RES 6.04 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R04FSRSL.pdf
Availability of RWR81S6R04FSRSL
QUANTITY
RWR81S6R04FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R04FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R04FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S6R04FSRSL
Related LinksRWR81S6, RWR81S6R04FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S6R04FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S6R04FSRSL
RESISTOR KIT 1-1M 1/8W datasheet.pdf
BATT NIMH 1.2V AA BUTTON W/TAB datasheet.pdf
OPTICAL SENSOR WITH TRIMMED LENS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR 160MHZ 24QSOP datasheet.pdf