Vishay/Dale RWR81S6R19FSBSL
RWR81S6R19FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S6R19FSBSL
Brief Description
RES 6.19 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S6R19FSBSL.pdf
Availability of RWR81S6R19FSBSL
QUANTITY
RWR81S6R19FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S6R19FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S6R19FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)