Vishay/Dale RWR81S70R0FRBSL
RWR81S70R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S70R0FRBSL
Brief Description
RES 70 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S70R0FRBSL.pdf
Availability of RWR81S70R0FRBSL
QUANTITY
RWR81S70R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S70R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S70R0FRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)70
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S70R0FRBSL
Related LinksRWR81S7, RWR81S70R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S70R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S70R0FRBSL
SWITCH SNAP SPST 25A QC TERM datasheet.pdf
Crystal 45.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT PROT 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W UFRM datasheet.pdf
IC SRAM 256K 32X8 28TSOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS CABLE PIN datasheet.pdf
MICRO 9C S 8" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
RF BALUN 1:2 EIA 430MHZ 0805 datasheet.pdf