Vishay/Dale RWR81S71R5FMS70
RWR81S71R5FMS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S71R5FMS70
Brief Description
RES 71.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S71R5FMS70.pdf
Availability of RWR81S71R5FMS70
QUANTITY
RWR81S71R5FMS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S71R5FMS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S71R5FMS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)71.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S71R5FMS70
Related LinksRWR81S7, RWR81S71R5FMS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S71R5FMS70 Details Description
Related parts for RWR81S71R5FMS70
RES SMD 160 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SLEEVE DISSIPATIVE ONE-TOUCH 6OZ datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A TO-262 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 24V datasheet.pdf
IC DVR CURRENT SENSE 1CH 8SOIC datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf