Vishay/Dale RWR81S75R0FRBSL
RWR81S75R0FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S75R0FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S75R0FRBSL.pdf
Availability of RWR81S75R0FRBSL
QUANTITY
RWR81S75R0FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S75R0FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S75R0FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S75R0FRBSL
Related LinksRWR81S7, RWR81S75R0FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S75R0FRBSL Details Description
Related parts for RWR81S75R0FRBSL
TERM BLOCK INSERT BRIDGE 2POS datasheet.pdf
RES SMD 127KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 835 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf