Vishay/Dale RWR81S7680BRB12
RWR81S7680BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S7680BRB12
Brief Description
RES 768 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S7680BRB12.pdf
Availability of RWR81S7680BRB12
QUANTITY
RWR81S7680BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S7680BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81S7680BRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S7680BRB12
Related LinksRWR81S7, RWR81S7680BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S7680BRB12 Details Description
Related parts for RWR81S7680BRB12
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 12V datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf