Vishay/Dale RWR81S76R8FSBSL
RWR81S76R8FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S76R8FSBSL
Brief Description
RES 76.8 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S76R8FSBSL.pdf
Availability of RWR81S76R8FSBSL
QUANTITY
RWR81S76R8FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S76R8FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S76R8FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S76R8FSBSL
Related LinksRWR81S7, RWR81S76R8FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S76R8FSBSL Details Description
Related parts for RWR81S76R8FSBSL
RES SMD 3.16KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CIRCUIT TNY PWR RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
REFERENCE DESIGN FOR ADC16V130 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CRIMP DIE (C-D TYPE) datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
AQ8 SSR 24V datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 2 POSITIO datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf