Vishay/Dale RWR81S76R8FSRSL
RWR81S76R8FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S76R8FSRSL
Brief Description
RES 76.8 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S76R8FSRSL.pdf
Availability of RWR81S76R8FSRSL
QUANTITY
RWR81S76R8FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S76R8FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S76R8FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S76R8FSRSL
Related LinksRWR81S7, RWR81S76R8FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S76R8FSRSL Details Description
Related parts for RWR81S76R8FSRSL
SCOTCH 3-1/4"X4-1/2" VINYL MASTI datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC CONTROLLER SYNCH 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf