Vishay/Dale RWR81S7R50BRBSL
RWR81S7R50BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S7R50BRBSL
Brief Description
RES 7.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S7R50BRBSL.pdf
Availability of RWR81S7R50BRBSL
QUANTITY
RWR81S7R50BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S7R50BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S7R50BRBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S7R50BRBSL
Related LinksRWR81S7, RWR81S7R50BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S7R50BRBSL Details Description
Related parts for RWR81S7R50BRBSL
RES 3.74K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
BRD STAR LED IMS AVAGO MOONSTONE datasheet.pdf
HEADER 26POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 2.43 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V CH 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RFLS,26,0,PSA datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf