Vishay/Dale RWR81S8060FSS70
RWR81S8060FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8060FSS70
Brief Description
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8060FSS70.pdf
Availability of RWR81S8060FSS70
QUANTITY
RWR81S8060FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8060FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S8060FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8060FSS70
Related LinksRWR81S8, RWR81S8060FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8060FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S8060FSS70
IC MPU MPC83XX 400MHZ 620BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 224 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 100.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MICRO 21C P 48" YEL FLOAT NI datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 250VAC datasheet.pdf