Vishay/Dale RWR81S8250DSRSL
RWR81S8250DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S8250DSRSL
Brief Description
RES 825 OHM 1W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S8250DSRSL.pdf
Availability of RWR81S8250DSRSL
QUANTITY
RWR81S8250DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S8250DSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S8250DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S8250DSRSL
Related LinksRWR81S8, RWR81S8250DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S8250DSRSL Details Description
Related parts for RWR81S8250DSRSL
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 5/8" datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
VARISTOR 50V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 1.8MH 6A HORZ datasheet.pdf
CABLE JUMPER KIT datasheet.pdf
MICRO 25C S 20" YEL JACKP NI datasheet.pdf