Vishay/Dale RWR81S84R5BSRSL
RWR81S84R5BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S84R5BSRSL
Brief Description
RES 84.5 OHM 1W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S84R5BSRSL.pdf
Availability of RWR81S84R5BSRSL
QUANTITY
RWR81S84R5BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S84R5BSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81S84R5BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S84R5BSRSL
Related LinksRWR81S8, RWR81S84R5BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S84R5BSRSL Details Description
Related parts for RWR81S84R5BSRSL
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
GDT 350V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 TRIPLE 20-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR MINI LINEAR HALL-EFFECT datasheet.pdf
IC ADAPTER SOCKET .100" 18POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf